Pánevní dno
Kurz probíhá na adrese K Vodojemu 1149, Jilemnice.
Pro koho:
Pro ženy po porodu, po gynekologických operacích, pro ženy v období klimakteria, pro ženy, které plánují otěhotnět, pro ženy s rozestupem břišních svalů, pro všechny ženy, které chtějí pro sebe a svoje pánevní dno něco udělat.
Těhotné od 16.t.gr. po osobní domluvě
Naučíte se:
Jak pracovat s jednotlivými svalovými vrstvami pánevního dna.
Dozvíte se jaka proč cvičit, jaké jsou příčiny a následky poklesu pánevního dna, jaké jsou pomůcky pro posílení svalů pánevního dna.
Naučíte se pracovat s dechem a rozvíjet jeho potenciál.
Jak cvičit při rozestupu břišních svalů.
Co je hluboký stabilizační systém a jak s ním pracovat.
Jak zapojit pánevní dno a hluboký stabilizační systém při běžných denních aktivitách.
Pánevní dno patří mezi svaly hlubokého stabilizačního systému a je umístěno na spodu pánve.
Pánevní dno pro nás vykonává mnoho užitečné práce např. podpírá orgány uložené v pánvi, podílí se na udržování postavení těla a na dechovém mechanismu. Obsahuje svěrače, které ovlivňují práci močové trubice, pochvy a konečníku. Pánevní dno je ale i citlivým emočním barometrem a výkonným energetickým čerpadlem - velmi citlivě reaguje na naše emoce a podílí se na čerpání a distribuci životní energie v těle.
Svaly pánevního dna prorůstají svými úpony do kostí pánve, kosti křížové a kostrče. Udržují postavení těla a jeho stabilitu. Podílí se na správném dechu a správné funkci kloubů pánve, páteře a dolních končetin.
Pánevní dno se skládá anatomicky ze dvou částí rozdělených do tří vrstev svalů, které vzájemnou souhrou neustále účinně a pružně uzavírají pánevní oblast.
Pánevní dno se podílí na podpoře vzniku správného nitrobřišního tlaku, který podporuje stabilizaci páteře v oblasti bederní. Pánevní dno podpírá všechny břišní orgány a zachovává jejich uložení na správném místě, a tak podporuje jejich následnou funkci.
Aktivací svalstva pánevního dna udržuje veškerou vazivovou strukturu pánve v dokonalé souhře se svaly pro správnou podpůrnou funkci těla.
Svaly pánevního dna působící jako celek proti gravitaci, protože vše co je uloženo v horní části těla působí směrem dolů. Tak vzniká obrovský nápor na pánevní dno, které je nutné stále vědomě aktivovat.
Důvodů proč udržovat pánevní dno je hned celá řada: klasické zakašlání, kýchnutí, porod u ženy, smích a lepší sexuální prožitek.
Pánevní dno má obrovský vliv na schopnost otěhotnět a donosit miminko. Jeho kondice má též značnou souvislost s průběhem a délkou porodu a tím, jak žena porod prožívá a vnímá, jak je schopná se uvolnit a otevřít.
Pánevní dno jako celek hraje v našem životě velice důležitou roli jak pro ženy tak i pro muže.
S čím souvisí kondice pánevního dna?
Kondice pánevního dna úzce souvisí:
- s močovou inkontinencí,
- s bolestmi kostrče, kříže a zad,
- s poklesem dělohy či pochvy,
- s funkční neplodností,
- s nepostupujícím porodem,
- s hormonální nerovnováhou,
- se sexuálními problémy,
- s menstruačními obtížemi,
- s pocity únavy, smutku či napětí.